Price Per Unit Calculator
Compare pack sizes by price per unit and per 100 units
Work out the price per unit and per 100 units for any pack. Enter the total price and quantity in grams, litres or pieces to see which size is cheaper.
What this tool does
Price per unit is what one unit of a pack costs once the total price is spread across everything inside it, and it is how pack sizes get compared across grams, litres or pieces. Enter the total price, the quantity and the unit type; the calculator returns the cost per single unit and the cost per 100 units in that measurement. The per-100-unit figure normalises small units to a readable baseline, so a per-gram price that rounds to nothing still compares cleanly per 100 g. Results assume every unit is priced the same and don't account for bulk discounts, promotional offers or taxes applied at purchase. The calculation illustrates unit economics for comparison only.
Quick answer: with the default values, the result is $3.60 (Price Per Unit). Adjust the values below for your own figures.
Enter Values
People also use
Utilities
Percentage Decrease Calculator
Work out how far a value has fallen as a percentage of the original, with the amount lost and the proportion retained shown next to the result.
Utilities
Batch Cooking Savings Calculator
Calculate batch cooking savings against cooking each meal fresh. Enter both per-portion costs, weekly portions eaten, and weeks a year the habit runs.
Utilities
Cloud Storage Cost Calculator
Work out monthly and annual cloud storage cost from stored volume and data transferred out, at per-GB rates you set, and see what share egress takes.
Formula Used
Disclaimer
Results are estimates for educational purposes only. They do not constitute financial advice. Consult a qualified professional before making financial decisions.
Price per unit is how two pack sizes get compared on equal terms. A 500 g box of cereal at 3.50 costs 0.70 per 100 g. A 1 kg box at 6.00 costs 0.60 per 100 g, which is 14% cheaper per unit even though the box costs 2.50 more. That is the whole calculation: total price divided by quantity, then scaled to a round number of units so the answer is readable.
The idea is old enough to be written into law. In the United States the model regulation that states adopt, published by NIST in Handbook 130 as the Uniform Unit Pricing Regulation, sets out how retailers display price per unit of measure. The Fair Packaging and Labeling rules require the net quantity of contents on every consumer package, and that quantity is the number this calculator divides by. Shelf labels do not always show the unit price clearly, and when the quantity on the pack changes while the price does not, the label is where the change hides. This calculator does the division for any unit: grams, litres or pieces.
Two outputs come back. The price per single unit is the right figure when the unit is large, such as a litre or a piece. The price per 100 units is the right figure when the unit is small: a per-gram price rounds to nothing useful, while a per-100 g price reads like a shelf label. A 5 litre bottle at 18 is 3.60 per litre and 360 per 100 litres, and both read cleanly; for a 1 kg bag at 6.00, the per-gram figure rounds to 0.01 and the per-100 g figure of 0.60 is the one to read.
Quick example
The defaults are a total price of 18 for a quantity of 5 litres, which gives 3.60 per litre and 360 per 100 litres. Switching the unit to grams or pieces leaves both figures where they are; only the wording of the label moves.
Which inputs matter most
Only two numbers drive the result: total price and quantity. Doubling the price doubles the unit cost, doubling the quantity halves it, and the unit type changes the label but not the arithmetic. The practical trap is the quantity field, which has to be in the same unit for both products being compared: a 1.5 litre bottle against a 330 ml can is 1,500 against 330 in millilitres, or 1.5 against 0.33 in litres, never one of each.
What's happening under the hood
Price per unit equals total price divided by quantity. Price per 100 units is that figure multiplied by 100. Nothing else is applied: no tax, no discount, and no rounding until the number is displayed.
Why run the calculation
Because pack sizes are not designed to be compared. A 340 g jar at 2.89 and a 500 g jar at 3.99 look like a small price difference for a lot more product; per 100 g they are 0.85 and 0.80, so the larger jar is cheaper, but by 6%, not the 47% more product the shelf suggests. Multipacks are the same problem the other way: three 330 ml cans at 4.50 are 0.45 per 100 ml, and one 1.5 litre bottle at 5.20 is 0.35 per 100 ml. And when a 200 g pack at 2.00 becomes a 180 g pack at 2.00, the price has not moved but the unit price has risen 11%, which is the change the shelf never announces.
Worked example
Imagine comparing two laundry detergent bottles:
- Brand A: 2 litres at 8.00, which is 4.00 per litre, or 400 per 100 litres
- Brand B: 5 litres at 18.50, which is 3.70 per litre, or 370 per 100 litres
Brand B costs 0.30 less per litre, 7.5% less. Over several refills the difference accumulates, and the calculator surfaces it without the mental division. Whether it is a saving in practice depends on whether all 5 litres get used, which is the point a Cornell study on measure-based versus usage-based unit pricing makes: a price per litre is not the same as a price per wash, and for concentrated products the two can rank differently.
Common scenarios
Unit pricing matters when:
- Shelf labels are missing, faded or quote different units for neighbouring products
- An own-brand and a branded product come in different pack sizes
- A larger pack is on offer and the question is whether it is cheaper per unit or just bigger
- A product's pack size has shrunk while its price has stayed put
- A multipack is set against a single larger container
What the result does and does not capture
It captures: the arithmetic relationship between total outlay and quantity, expressed per single unit and per 100 units.
It does not capture: quality, brand, shelf life, storage space, delivery costs or payment terms. Two products with the same unit price can differ a great deal in how long they last or how well they work, and a cheaper unit price on something that spoils before it is used is not a saving at all. The figure is a price-per-quantity metric for direct numerical comparison and nothing more.
Educational illustration
The outputs are for educational and planning purposes. Purchasing decisions rest on more than unit price, and the result here is one input into that judgement rather than a standalone signal.
$18 for 5 litres works out at $3.60 per unit.
Inputs
| Per 100 Units | $360.00 |
|---|---|
| Total Price | $18.00 |
| Quantity | 5 |
| Unit Type | See label |
This example uses sample figures for illustration. Adjust the inputs above to match a specific situation and see how the result changes.
Sources & Methodology
Methodology
The calculator divides the total price by the quantity to determine the cost per single unit. It then scales this unit price to a standardized 100-unit measure by multiplying the per-unit cost by 100, allowing for straightforward comparison across products of different sizes. The calculation assumes consistent pricing across all units with no volume discounts, bulk penalties, or additional charges applied unevenly. The unit label (grams, litres, or pieces) is applied for display purposes only and does not affect the numerical computation. Results reflect the arithmetic relationship between price and quantity at the moment of calculation and do not account for price changes over time. Results are displayed to two decimal places, so very small per-unit prices, such as a price per gram, are better read from the per-100-unit figure.
Frequently Asked Questions
When does bulk win?
What does the per-100-unit figure actually tell me?
Why does changing the unit label not change the result?
Can I use this calculator to compare products priced in different currencies?
Related Calculators
Percentage Decrease Calculator
Work out how far a value has fallen as a percentage of the original, with the amount lost and the proportion retained shown next to the result.
Batch Cooking Savings Calculator
Calculate batch cooking savings against cooking each meal fresh. Enter both per-portion costs, weekly portions eaten, and weeks a year the habit runs.
Cloud Storage Cost Calculator
Work out monthly and annual cloud storage cost from stored volume and data transferred out, at per-GB rates you set, and see what share egress takes.
More Utilities Calculators
Utilities
Batch Cooking Savings Calculator
Calculate batch cooking savings against cooking each meal fresh. Enter both per-portion costs, weekly portions eaten, and weeks a year the habit runs.
Utilities
Cloud Storage Cost Calculator
Work out monthly and annual cloud storage cost from stored volume and data transferred out, at per-GB rates you set, and see what share egress takes.
Utilities
Coffee Habit Annual Calculator
Calculate the annual cost of a daily coffee habit, the total over the years, and what the same money could grow to if invested monthly instead.
Utilities
Currency Exchange Fee Calculator
Calculate the true cost of currency exchange, including the hidden FX spread that providers add over the mid-market rate, plus transfer fees.
Utilities
Discount Calculator
Calculate the final price after a percentage discount and see the amount saved in your currency, for any sale, coupon code or markdown.
Utilities
Electricity Bill Estimator
Estimate your electricity bill from kWh usage and unit rate, with monthly totals, annual projection, and daily cost breakdown.
Explore Other Financial Tools
Investing
Rule of 72 Calculator
Estimate investment doubling timeframe at specified interest or growth rates. Calculate years needed to double capital using the rule of 72 formula.
Savings
Bucket Retirement Strategy Calculator
Split a retirement pot across three time-horizon buckets. Enter the total and a percentage for cash, bonds and equities to see the amount in each.
Business & Startup
Break-Even Calculator
Calculate break-even point. Enter fixed costs, selling price, and variable cost to see units needed to cover costs. Free and educational.
Spotted something off?
Calculations or display — let us know.